Nieżyt żołądka przewlekły — Gastritis chronica

Pozostawiam tu na ubo­czu raki i wrzody trawienne, w których obrazie nieżyt gra rolę doniosłą, ale i zaburzenia ZTazu czynnościowe prędzej czy później muszą powodo­wać odczyny śluzówkowe, gdyż zakłócają fizjologiczne warunki pracy żo­łądka. Dlatego też granica między temi zespołami su nieżytem jest nie­uchwytna.

Czynniki pozażołądkowe w obrębie układu trawiennego. Wielo­krotnie wyżej podkreślana wspólność czynnościowa, wspólność unerwienia i ukrwienia wyjaśnia nam częstość stwierdzania nieżytu w schorzeniach jelit cienkich i grubych, wątroby i trzustki. Przewlekłe zapalenie wyrostka lub dróg żółciowych niekiedy ujawnia się wyłącznie w postaci nieżytu żo­łądka i dopiero bardzo staranne spostrzeganie hrb dalszy przebieg sprawy wykazuje istnienie jeszcze jednego lub kilku razem ognisk chorobowych. Często widujemy nieżyt w zaparciu przewlekłem i po czerwonce, nawet bardzo dawno przebytej. Dociekanie, kóre schorzenie jest pierwotne, jest bezcelowe i nieuzasadnione, sikoro ujmiemy te sprawy, jako jeden odczyn, ujawniający się w różnych odcinkach tego samego układu.

Czynniki, pochodzące z poza układu trawiennego. Działają one hądź drogą odruchową, bądź przez to, że w niedomodze pewnych narządów trawienie pokarmów ulega zaburzeniom, bądź wreszcie, że żołądek przejmuje zastępczo czynności wydzielnicze, jak np. w schorzeniu nerek.


opinioes blc4u Tanie loty do USA Praca Logopeda Kraków

Układ krwionośny człowieka – układ, w którym krew krąży w systemie naczyń krwionośnych.

Minerały ogrody lublin reliance india call

Układ krwionośny człowieka (łac. sistema sanguiferum hominis) | krew (łac. sanguis) | serce (łac. cor).

folia w płynie tanie noclegi pozycjonowanie

Układ krążenia wraz z układem limfatycznym tworzą układ krążenia (łac. sistema circulatorium).

Podróże avast antywirus Cracow guide a może cracow sightseeing.

Krew wypływa z serca tętnicami, a wraca żyłami. Im dalej od serca tym ciśnienie krwi jest mniejsze.

wakacje pediatra warszawa phone card

Informacje pochodzą z "Patologja, diagnostyka i terapja" red. F. Malinowski, Z. Orłowski, Wyd. "delta, Warszawa 1936